Election Info

Council Election

The Sutherland Shire Council Election will be held on Saturday, 8 September 2012.

Three Candidates from each of the five Wards of The Sutherland Shire Council Local Government Area will be voted in to become Councillors.  The fifteen Councillors then select one of their number to become Mayor.

For the next four years, these fifteen people will make decisions affecting 220,000 residents, 133,000 workers and a $1.1 billion asset  base.

What Ward am I in?

For residents: the NSW Electoral Commission has a Quick Lookup page that will tell you your ward based on your address.

Go here: http://streetlist.elections.nsw.gov.au/lgafinder.aspx

First enter your suburb , then select your street from the drop-down list


List of Candidates:

Click on a candidate’s name to view their profile

Ward A

Group A: Independent
Carol Provan Graeme Muir Julie Muir
Group B: Liberal
Kevin Schreiber Scott Williams Stephen Nikolovski
Group C: The Greens
Naomi Waizer Robert Sinnerbrink Col Ryan
Group D: Australia First Party
Michael Chehoff Karl Glas Martin Augustine
Group E: Labor
Stefanie Jones Paul Constance Jack Boyd
Group F: Independent
George Capsis Rod Coy Tony Spence
Group G: Shire Watch Independents
Damon Frith Ian Rogers Ian Sinclair
Group H
Tony Blain Gordon Patterson Elle Kerin
Ungrouped Independent
Richard Black

Ward B

Group A: Liberal
Kent Johns Tracy Cook Danielle Brown
Group B: Shire Watch Independents
Lorraine Kelly Andrew Schwartz Suzanne Ford
Group C: The Greens
Liam Wyatt Julie Simpson Cheryl Kay
Group D: Christian Democratic Party (Fred Nile Group)
Graeme Collins Matt Burns Matt Richards
Group E: Labor
Phil Blight Mary Clerke Andrew Katon
Group F: Independent
Meredith Laverty Andrea Briggs Tracey Corbin-Matchett

Ward C

Group A: Christian Democratic Party (Fred Nile Group)
Sue Earnshaw Beth Smith Ern Hemmings
Group B: Labor
Peter Scaysbrook Rosemary Maker Gavin Ewer
Group C: Shire Watch Independents
Val Bryant Lisa Keet Glenyce White
Group D:
Craig McCallum Garry Lynton Wendy Feros
Group E: Liberal
Hassan Awada Tom Croucher Cassandra Lawry

Ward D

Group A
Bruce Walton Warren Lane Dianne Wackwitz
Group B: Liberal
Carmelo Pesce Glenn Gorick Matthew Versi
Group C: Labor
Diedree Steinwall Lawrie Daly Mark Cerny
Group D: Shire Watch Independents
Troy Wasson Howard Boorman Steven Harper

Ward E

Group A: Liberal
Steve Simpson John Riad Amy Cook
Group B: Shire Watch Independents
Peter Towell David Duffy Stephen Atherton
Group C:
Craig Clifton Damien Ratcliffe Donna-Maree Collins
Group D: The Greens
Andrew Castle Daniel Heycox Ian Harris
Group E: Labor
John Moran Cameron Ritchie Marilyn Jervis

Election Timetable

8 August 2012               Closing of Nominations to be a Candidate (12 Noon)
8 August 2012               Registration of Electoral Material (how-to-vote) opens
27 August 2012             Pre-Poll voting starts (SchoolofArts, East Parade, Sutherland)
31 August 2012            Registration of Electoral Material (how-to-vote) closes (5.00pm)
3 September 2012       Postal Vote Applications close (5.00pm)
7 September 2012       Pre-poll voting closes (6.00pm)
8 September 2012       ELECTION DAY
10 September 2012    Return of Postal Votes closes (6.00pm)

Making Your Vote Count

You may vote in one of two ways:

EITHER

Place the number “1” in the square above the group of candidates for whom you wish to vote. If you wish to vote for additional candidates, place consecutive numbers beginning with the number “2” in the squares above the additional groups of candidates in order of your preferences for them.

OR

Place the numbers “1” and “2” in the squares next to 2 candidates in order of your preferences for them. If you wish to vote for any more candidates, place consecutive numbers starting with “3” in the squares next to those candidates in order of your preferences for them.

Compulsory Voting

Voting in Local Government Elections is compulsory.

Absentee Voting

Voting is not available outside the Ward for which you are on the electoral roll.  However, all Wards voting (Ward A, Ward B, Ward C, Ward D and Ward E) is available at thePrincipal Polling Placeat the Sutherland Entertainment Centre,Eton Street, Sutherland.

Polling hours are 8am to 6pm on election day only.

There will also be available polling booths on the boundaries of wards which will operate as Dual Ward Booths.

Postal Vote

Applications for a Postal Vote are now available and must be returned to:

The Returning Officer
Sutherland Shire Council
Suite 2, 1st Floor, 33-35 Belmont Street
Sutherland  NSW 2232

or

The Returning Officer
PO Box 971
Sutherland  NSW  2232

or delivered in person to:

Reception
Sutherland Shire Council Administration
 Council’s administration Office
4-20 Eton Street, Sutherland

by

5pm Monday, 3 September 2012

The application for a postal vote can be found at: Final_Postal_Vote_Application.pdf

Pre-Poll Voting

You can Pre-poll vote by attending:

The School of Arts
21-23 East Parade, Sutherland

from:

8.30am – 4.30pm on Monday, 27 August 2012 – Friday, 31 August 2012
8.30am – 4.30pm on Monday, 3 September 2012 – Wednesday, 5 September 2012
8.30am – 8.00pm on Thursday, 6 September 2012-08-14
8.30am – 6.00pm on Friday, 7 September 2012

Pre-Poll at this location is only available to people on the electoral roll in the Sutherland Shire Council area.

Polling Booths

You must vote at a polling booth in the Ward for which you are on the electoral roll or at a Dual Ward Booth which covers your Ward or at thePrincipal Polling Placeat the Sutherland Entertainment Centre,Eton St, Sutherland. Polling hours are 8am to 6pm.

Please find below a list of polling booth locations as well as a Polling Booth Map which shows the Ward Boundaries.
You may need to use the zoom option within the map to view your Ward.

You can vote at the following Polling Booths:

8am – 6pm on Saturday 8 September 2012.

 (W) = Wheelchair access  booths.

WARD A

Bundeena (W) Bundeena Community Centre Liverpool Street
Caringbah CaringbahPublic School
(Dual with Ward B)
Actinotus Avenue
Caringbah  (W) St Phillips Anglican Church Hall
(Dual with Ward B)
402 Port Hacking Road
Cronulla  (W) CronullaHigh School Captain Cook Drive
Cronulla CronullaPublic School 18 Burraneer Bay Road
Cronulla Uniting Church Hall Gosport Street
Cronulla CronullaSouthPublic School Ewos Parade
Cronulla  (W) Cronulla Catholic Church Hall Nicholson Parade
Kurnell  (W) KurnellPublic School Dampier Street
Lilli Pilli LilliPilliPublic School Turriell Bay Road
Maianbar Maianbar Community Hall Pacific Crescent
Sutherland  (W) Sutherland Entertainment Centre
(Dual all Wards)
Eton Street
Woolooware WooloowarePublic School
(Dual with Ward C)
Riverview Avenue
Woolooware BurraneerBayPublic School 161 Burraneer Bay Road

WARD B

Caringbah LagunaStreetPublic School Laguna Street
Caringbah CaringbahHigh School
(Dual with Ward C)
Willarong Road
Caringbah CaringbahPublic School
(Dual with Ward A)
Actinotus Avenue
Caringbah  (W) St Phillips Anglican Church Hall
(Dual with Ward A)
402 Port Hacking Road
GraysPoint Grays Point Community Hall Grays Point Road
Gymea  (W) Gymea Catholic Church Hall Gymea Bay Road
Gymea GymeaNorthPublic School
(Dual with Ward C)
Ruby Road
GymeaBay GymeaBayPublic School Gymea Bay Road
Kirrawee  (W) KirraweePublic School Clements Parade
Kirrawee KirraweeHigh School Hunter Street
Miranda Miranda Community Centre Karimbla Road
Miranda Port Hacking High School
(Dual with Ward C)
Kingsway
Miranda MirandaNorthPublic School
(Dual with Ward C)
The Boulevarde
Sutherland  (W) Sutherland Entertainment Centre
(Dual all Wards)
Eton Street
YowieBay  (W) YowieBayPublic School Wonga Road

WARD C

Caringbah CaringbahHigh School
(Dual with Ward B)
Willarong Road
Como ComoPublic School Genoa Street
Gymea GymeaNorthPublic School
(Dual with Ward B)
Ruby Road
Jannali JannaliEastPublic School 500 Box Road
Jannali (W) Jannali Community Centre
(Dual with Ward E)
Mary Street
Kareela KareelaPublic School Freya Street
Miranda MirandaNorthPublic School
(Dual with Ward B)
The Boulevarde
Miranda Port Hacking High School
(Dual with Ward B)
Kingsway
Oyster Bay Oyster BayPublic School Short Street
Sutherland (W) Sutherland Entertainment Centre
(Dual all Wards)
Eton Street
Sutherland (W) SutherlandNorthPublic School
(Dual with Ward D)
Moira Street
Sylvania SylvaniaPublic School Ellis Street
Sylvania (W) SylvaniaHeightsPublic School Venetia Street
Sylvania (W) FrankVickeryVillageAuditorium 101 Port Hacking Road
Taren Point TarenPointPublic School Woodlands  Road
Woolooware (W) WooloowarePublic School
(Dual with Ward A)
Riverview Avenue

WARD D

Engadine EngadineHigh School Porter Road
Engadine EngadinePublic School Waratah Road
Engadine EngadineWestPublic School Buckle Avenue
Engadine (W) MartonPublic School 107 Kingswood Road
Engadine (W) St JohnBoscoPrimary School Waratah Road
Heathcote HeathcotePublic School Rosebery Street
Heathcote HeathcoteHigh School Wilson Parade
Loftus Loftus Community Centre Loftus Avenue
Sutherland (W) Presbyterian Church Hall Cnr Flora and Glencoe Sts
Sutherland Sutherland West Scout Hall
(Dual with Ward E)
38 Kurrajong Street
Sutherland (W) Sutherland Entertainment Centre
(Dual all Wards)
Eton Street
Sutherland (W) SutherlandNorthPublic School
(Dual with Ward C)
Moira Street
Waterfall WaterfallPublic School McKell Avenue
WoronoraHeights WoronoraHeightsCommunity Centre 67AWarrangarree Drive
Yarrawarrah Yarrawarrah Community Centre OldBush Road

WARD E

Alfords Point AlfordsPointPublic School Brushwood Drive
Bangor BangorPublic School Menai Road
Barden Ridge (W) LucasHeightsCommunitySchool OldIllawarra Road
BonnetBay BonnetBayPublic School Tudor Road
Como ComoWestPublic School Wolger Street
Illawong IllawongPublic School Fowler Road
Illawong TharawalPublic School Gerald Road
Jannali (W) Jannali Community Centre
(Dual with Ward C)
Mary Street
Menai MenaiPrimary School Hall Drive
Menai (W) Menai Community Centre Allison Crescent
SandyPoint SandyPointCommunity Centre St Georges Crescent
Sutherland (W) Sutherland Entertainment Centre
(Dual all Wards)
Eton Street
Sutherland Sutherland West Scout Hall
(Dual with Ward D)
38 Kurrajong Street
Woronora WoronoraRiverPublic School Prices Circuit
Woronora Woronora East Life Saving Club PrincesEdward Park Road

 Declared Institutions

The Election Manager has appointed the following Declared Institutions for the purposes of polling in connection with the election to be held on Saturday, 8 September 2012.

Candidate Information

The Division of Local Government has prepared a publication “Becoming a Councillor” which gives an overview of local Government in NSW and outlines what a Councillor’s role is, what support is available for councillors and how to nominate as a candidate for local government election.  Further information is also available from the Division of Local Government.

All local government candidates have obligations under the Election Funding, Expenditure and Disclosures Act 1981 (the Act).  More information can be found at the Election Funding Authority website.

Registration of How to Vote Material

Electoral material, including how-to-vote brochures, being distributed on election day must have been registered with the Returning Officer by 5pm Friday 31 August 2012. Posters are not required to be registered.

All electoral material (advertisements, how-to-vote brochures, handbills, pamphlets, posters or notices) used during the election period, 30 July to 6pm Saturday 8 September 2012, must include the name and full address of the person authorising the printing of the material and the name of the printer and the full address at which it was printed.

It is an offence to print, publish or distribute electoral material which misleads electors.

Non-residential Rolls

Claims for non-residential rolls closed at 6pm, Monday 30 July 2012.

Residential Roll

All electors enrolled on the Commonwealth/State electoral roll residing in the Sutherland Shire Council area will be included on the roll for the election.

To check your enrolment details or to obtain a residential enrolment form visit:

www.votensw.info or call 1300 135 736.

Enrolment forms are also available from any Australia Post office.

Voting in Local Government (council) elections is COMPULSORY for all electors included on the residential roll.

Enrol to Vote

If you have turned 18 and have not enrolled to vote or have changed your address, please go to Enrol to Vote.

An Electoral Enrolment Form must be lodged with the Australian Electoral Commission.